WIELKI TYDZIEń: NAJCIEKAWSZE TRADYCJE Z RóżNYCH CZęśCI KRAJU. JAKIE NIEZWYKłE ZWYCZAJE KULTYWUJą MIESZKAńCY REGIONóW PRZED WIELKANOCą?

Zbliżająca się Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele katolickim. Wszyscy znamy tradycje malowania pisanek i oblewania się wodą, ale Wielki Tydzień to również czas na praktykowanie innych, fascynujących zwyczajów z różnych zakątków kraju. Jakie niezwykłe tradycje pielęgnują mieszkańcy różnych regionów przed Wielkanocą?

Spis treści

Niezwykłe tradycje w Polsce – jak obchodzi się Wielki Tydzień?

Wielkanoc – wbrew przekonaniu niektórych – jest najważniejszym świętem obchodzonym przez Kościół katolicki. Jest to okres upamiętniający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a jednocześnie czas zadumy, refleksji i wreszcie – ogromnej radości. Co ciekawe, w regionach Polski tradycje związane z obchodami Wielkanocy nieco się od siebie różnią.

To jeden z powodów, dla którego warto choć raz odwiedzić w tym okresie różne zakątki naszego kraju i na własne oczy przekonać się o ich wyjątkowości. Czy znacie wszystkie zwyczaje, które towarzyszą (lub towarzyszyły) Polakom podczas Wielkiego Tygodnia? Wśród nich m.in.:

  • Wielki Czwartek i misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej,
  • obrzucanie drzwi i okien domów nieczystościami,
  • śmiergusty,
  • „palenie Judasza"
  • i inne.

Zobacz listę najciekawszych tradycji wielkanocnych w Polsce:

Wielkanoc: obchody Niedzieli Palmowej w kraju

Podczas Niedzieli Palmowej na terenie całego kraju organizowane są procesje, podczas których można podziwiać mieniące się kolorami palmy. Niektóre wydarzenia słyną z przepięknych, wykonanych ręcznie ozdób. Niekiedy organizowane są też konkursy na najpiękniejszą palmę.

Jak obchodzi się Wielkanoc w Europie? O wyjątkowych tradycjach związanych z jej obchodami przeczytasz w poniższym artykule:

Czytaj: Wielkanoc 2025 w Europie: najpiękniejsze tradycje i jarmarki, najdziwniejsze widowiska. 9 miast, gdzie święta obchodzi się wyjątkowo

Źródło: kulturaludowa.pl

2025-04-15T11:02:09Z